Poznań koduje – młode informatyczki łączą pokolenia i kraje.

0
853

Poznań koduje – młode informatyczki łączą pokolenia i kraje.
Poznań koduje – młode informatyczki łączą pokolenia i kraje.
Poznaj ofertę polecanej przez nas firmy. Kliknij tutaj: https://roletywarszawa.com.pl/zaluzje-drewniane/. Na prawdę warto.

Badania pokazują, że kobiety są nierówno traktowane w obszarze IT. Jest to temat, który nurtuje wiele osób, w tym nastolatki. Patrycja Wasielewska, Agnieszka Mańke, Jagoda Janowska z grupy Code::Girls to młode licealistki z VIII Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Analizując raport „Kobiety w IT” przygotowany przez Fundację Carrots a także badania przeprowadzone przez Bureau of Labor Statistics and Harvard, Business Publishing, via National Center for Women & Information Technology doszły do wnisku, że stan ten jest widoczny również w Polsce. Kobiety są gorzej traktowane w firmach informatycznych, trudniej im dostać pracę, a co gorsza, już na etapie szkolnym są pomijane w realizacji projektów informatycznych.

Już w lutym poznańskie licealistki przygotowały kampanię „From dreams to success: your own path”, podczas której rozpoczęły prezentowanie kobiet, które przezwyciężyły wiele trudności i wspięły się na sam szczyt branży IT. Celem Code::Girls jest przełamanie barier, jakie zostały utworzone na przestrzeni lat przez szablonowe myślenie oraz pokazanie, że od spełnienia marzeń dzieli nas tylko jeden krok. Dodatkowo pragną przedstawić młodym dziewczynom wzorce do naśladowania oraz uświadomić im jak wiele wspaniałych kobiet zasłynęło jako informatyczki.

Pragnąc zintensyfikować swe działania projektowe grupa Code::Girls nawiązała współpracę z Wydziałem Studiów Edukacyjnych Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i zorganizowały Międzynarodową Konferencję Naukowo-Praktyczną „Kobiety w IT – (nie)możliwy sukces” pod patronatem Pani Dziekan prof. dr hab. Agnieszki Cybal-Michalskiej. Otwierając konferencję w trybie zdalnym Pani Dziekan wskazała m.in. na to iż „głównym celem konferencji jest umożliwienie: wymiany myśli na temat złożoności i uwarunkowań problemu dyskryminacji kobiet w branży informatycznej, a w szczególności refleksja nad zmianą perspektywy, przełamywaniem barier i pokonywaniem ograniczeń wynikających ze stereotypów i stygmatyzacji płci. To czas sprzyjający zatrzymaniu się nad środkami, metodami oddziaływań służących pokonywaniu stereotypowego patrzenia na kwestie płci w branży informatycznej”. Wskazała również na fakt, iż wymiana międzynarodowych doświadczeń „przedstawicieli środowiska naukowego, praktyków i przedsiębiorców działających w branży IT rzuca zupełnie nowe światło na holistyczną, pogłębioną i odpowiedzialną refleksję w obranym temacie.”

Młode pokolenie łączy ludzi mimo pozamykanych granic. Dzięki Patrycji, Agnieszce i Jagodzie konferencja odbyła się w trybie zdalnym i podczas obrad zaprezentowało swoje wykłady 13 prelegentów z Polski, Ukrainy, Szwecji i Szwajcarii. Konferencja dotarła do ponad sześciuset odbiorców. Część wystąpień dostępna jest publicznie w kampanii Code::Girls na ich platformie internetowej https://code-girls.org

Młode organizatorki pokonały przeciwności losu. Nie jest to jednak dziwne, gdyż są to uczennice z najlepszego liceum w Poznaniu, w którym dyrektorem jest Marek Grefling znany z efektywnego motywowania uczniów do samodzielnej i ciężkiej pracy. Dzięki działaniom dyrekcji w VIII Liceum Ogólnokształcącym w Poznaniu uczniowie chętnie sięgają po różnorodne formy pracy służące ich własnemu rozwojowi.

Patrycja, Agnieszka i Jagoda – Code::Girls nie poprzestają na dotychczasowych działaniach. Rozmawiają z kolejnymi kobietami sukcesu z Polski i ze świata, kobitami, które odniosły sukces w branży IT i niebawem będzie można ich historie przeczytać na fanpage’u Code::Girls na Facebooku .

To nadal nie wszystko – młodych Poznanianek nie zatrzyma nic, bo wierzą w to, co robią. Dziewczyny z Code::Girls pragną także wspomagać dzieci i młodzież zarówno w domach, szkołach czy domach dziecka nie tylko mentalnie w zakresie IT, ale również finansowo.

Od marzeń do sukcesu – ścieżka, którą podążają młode licealistki z pewnością jest wzorem do naśladowania dla innych uczniów. Trzymamy kciuki, by im się udało, bo ich sukces, to również sukces wielu innych młodych ludzi.