Obcokrajowcy ratunkiem dla ZUS?

0
1505

Zatrudnienie Ukraińców
Zatrudnienie Ukraińców
Poznaj ofertę polecanej przez nas firmy. Kliknij tutaj: https://eurotronic.net.pl/systemy-cmms/. Na prawdę warto.

Obcokrajowcy ratunkiem dla ZUS?

Na rynku pracy w Polsce trudno nie zauważyć rosnącej obecności pracowników zza granicy. Co ciekawe statystki legalnego zatrudnienia obcokrajowców rosną. Obecnie najliczniejszą grupą są pracownicy z Ukrainy.

Zatrudnianie Ukraińców „na czarno” jest już niemodne

Jak wynika z danych ZUS obecnie składki na ubezpieczenia społeczne płaci w Polsce 600 tys. cudzoziemców (w tej grupie jest 441 tys. Ukraińców). Choć w mediach nie brakuje negatywnych przykładów dotyczących zatrudniania „na czarno” obcokrajowców, są firmy, które ze swojego podejścia do legalności zatrudnienia Ukraińców (i osób innej narodowości) uczyniły swój znak rozpoznawczy.

Jak podkreśla Adam Wybrańczyk, dyrektor operacyjny ThreeZones, legalne zatrudnienie pracowników z Ukrainy to wymóg rynku.  – Jako firma outsourcingowa świadczymy usługi przede wszystkim dla branży produkcyjnej. Klienci z sektora spożywczego, automotive, AGD/RTV, ale też branża logistyczna są zainteresowani warunkami na jakich zatrudniamy swoich pracowników. Chodzi już nawet nie o rodzaj umowy, ale często także warunki zakwaterowania – mówi Adam Wybrańczyk.

Jak się okazuje, legalność zatrudnienia pracowników to dziś jeden z ważniejszych argumentów przy wyborze firm outsourcingowych, równorzędny w stosunku do ceny i terminu realizacji usługi, jaką zobowiązuje się wykonać firma zewnętrzna.

Uczciwy pracodawca nie ma problemów z rekrutacją

Ten sam mechanizm działa w przypadku rekrutacji pracowników ze Wschodu. – Jeśli poszukujemy specjalistów, którzy maja dla nas stanowić gwarancję realizacji kontraktu w terminie i odpowiedniej jakości nie możemy sobie pozwolić na żadne ustępstwa. Ukraińcy to świadomi pracownicy, którzy potrafią ocenić, ile obecnie znaczną dla firm w Polsce. Kluczowa jest więc nie tylko stawka, ale również warunki pracy, czy mówiąc szerzej – kultura organizacyjna firmy, do jakieś przyjeżdżają pracować – mówi dyrektor operacyjny ThreeZones.

Potwierdzają to badania ankietowe firmy, z których wynika, że dla ponad 33 pracowników z Ukrainy najważniejszą wartością przy wyborze pracodawcy jest stałe miesięczne wynagrodzenie i legalna praca. Umowa o pracę ma dla pracowników znaczenie nie tylko formalne, ale jest narzędziem budowania wizerunku firmy profesjonalnej i godnej polecenia. Jeśli dojdzie do tego również terminowe wynagrodzenie w odpowiedniej wysokości pracodawca może liczyć na to, że system rekomendacji stanie się dla niego podstawowym narzędziem rekrutacji.

To temat ważny nie tylko w kontekście społecznych ubezpieczeń i popularyzacji legalnego zatrudniania, ale globalnej sytuacji na rynku pracy i przygotowań do otwarcia w 2020 roku niemieckiego rynku dla obywatelki spoza Unii Europejskiej, którego tak bardzo boją się niektórzy przedsiębiorcy z Polski.

Więcej informacji na temat legalnego zatrudnienie cudzoziemców, znajduj sie na anszje stronie firmowej https://threezones.pl/legalne-zatrudnienie-cudzoziemcow-to-sie-oplaca/.

Zapraszamy
Zespół ThreeZones.pl