Pałac Raczyńskich przy Hotelu Kmicic

  0
  1105

  Poznaj ofertę polecanej przez nas firmy. Kliknij tutaj: https://eurotronic.net.pl/. Na prawdę warto.

       Złoty Potok jest małą, urokliwą miejscowością położoną na jurajskim Szlaku Orlich Gniazd, niedaleko miasta Częstochowa. Spokój, cisza, świeże powietrze, czyste żródlane potoki, a także usłany wapiennymi ostańcami teren każdego roku przyciągają wielu przyjezdnych z całego kraju, nierzadko także spoza jego granic. Malownicza dolinia Wiercicy, przepełniona licznymi atrakcjami, zapewnia przybywajątym w te strony turystom różnorodne warianty na aktywne spędzenie czasu na świeżym powietrzu.

  W drodze do ozłocenia

  Zanim Złoty Potok przybrał współczesną formę, był w posiadaniu wielu dziedziców, decydujących o jego profilu. Za pierwszego innowatora uważa się Bartosza z rodu Odrowążów – sfinansował on miszkańcom drewniany kościół, który w roku 1298 zastąpiony został murowanym kościołem w stylu gotyckim. Kolejnym wpływowym rodem byli Jelitczycy, którzy wybudowali na terenie Potoku dwór obronny z murowaną wieżą. Na początku XIII wieku Potok ponownie stał się własnością rodu Potockich herbu Pilawa, którego tło stało się ideą dodania do nazwy wsi przydomku „Złoty. 

  W XIV wieku osiedlił się tutaj ród Szreniawitów, który przyjął nazwisko Potockich. Kolejnymi dziedzicami byli Silniccy, których miejsce zajęli Korycińscy, a następnie Koniecpolscy. Następnym właścicielem był książe kurlandzki Biron, później Szaniawscy, Pruszakowie, Lescy, Skarżyńscy i Pintowscy. W 1851 roku Złoty Potok trafił w ręce Krasińskich, którzy po zawarciu związku małżeńskiego córki, oddali złotopotockie dobra w posiadanie rodu Raczyńskich.

  Złoty Potok pod rządami Raczyńskich

  Zakup majątku przez generała Wincentego Krasińskiego stanowił przełom w dziejach Złotego Potoku. Na miejscu dawnego zamku, wzniesionego przez ród Jelitczyków, postawiono rezydencję pałacową w stylu neoklasycystycznym, w której, w 1877 roku zamieszkała najstarsza córka Zygmunta Krasińskiego, Maria Beatrix, wraz z mężem – hrabim Aleksandrem Raczyńskim. Zawarcie związku małżeńskiego przez parę doprowadziło pałac do stanu świetności. Na początku XX wieku hrabia Karol Raczyński przeprowadził ponowną renowację pałacu. Od frontu, na pięcioosiowym ryzalicie z trójkątnym szczytem, umieszczony został herb Raczyńskich. Pałac ozdobiły boniowane narożniki, a przed wejściem głównym powstał portyk z kolumnami podtrzymującymi balkon. Od tego momentu wejścia do rezydencji strzegą dwa kamienne lwy z kartuszami herbowymi rodu Raczyńskich i Czetwertyńskich. Wnętrze pałacu było wielokrotnie przebudowywane.

  Dzisiejszy obraz panowania rodu Raczyńskich

  Obecnie, stan nadszarpniętego zębem czasu pałacu Raczyńskich, nie pozwala na udostępnienie go zwiedzającym. Część dawnego wyposażenia zobaczyć możemy w muzeum, znajdującym się tuż obok. Dzieła sztuki i inne cenne przedmioty trafiły w ręce Niemców w 1945 roku, reszta została zniszczona po wkroczeniu Armi Czerwonej.

  Zabytkowy pałac Raczyńskich otacza rozległy park w stylu angielskim, zaprojektowany w XIX wieku przez Franciszka Szaniora. Przez obszar parku, wynoszącego 40 hektarów, przepływa Wiercica, dodając całości nad wyraz romantycznego charakteru. Wyjątkowość otoczenia dopełnia bogactwo unikalnej dla tej okolicy flory, w skład której wchodzą: modrzew japoński, wiąz turkiestański, tulipanowiec amerykański oraz karagana syberyjska.  Na terenie zespołu pałacowo-parkowego naszą uwagę przykuje także niebywały pomnik przyrody, jakim jest około 600-letni dąb szypułkowy „Dziad”.

  Śladami hrabiny Stefani Raczyńskiej

  Będąc w Złotym Potoku, po wcześniejszej przechadzce po parku oraz wizycie w muzeum, warto wybrać się w podróż kamiennym szlakiem, którym niegdyś podążała hrabina Stefania Raczyńska. Ścieżka, którą podróżowała szlachcianka przebiega wzdłóż muru otaczającego złotopotocki zespół pałacowo-parkowy i prowadzi wprost do Bystrzanowic Dworu, gdzie arystokratka pełniła nadzór nad częścią swoich rozległych włości. Żółty kamienny szlak hrabiny prowadzi przez tereny leśne, na których łatwo wprawić się w klimat tamtejszych czasów. Czas na szlaku umili nam bujna roślinność, a także melodyjny akompaniament licznych gatunków ptaków.

  Po odbytej podróży, warto udać się do Hotelu Kmicic, w którym możemy zregenerować siły, korzystając z luksusowych apartamentów, dostępnych na stronie https://www.hotel-kmicic.pl/. Hotel Kmicic oferuje swoim gościom także odprężające zabiegi na twarz i ciało w Centrum WELNESS & SPA. Planując podróż do Złotego Potoku, już teraz zapoznaj się z ofertą Hotelu Kmicic, przygotowaną właśnie dla Ciebie!

  PODZIEL SIĘ
  Poprzedni artykułRezerwaty przyrody przy Hotelu Kmicic
  Następny artykułDworek Krasińskich przy Hotelu Kmicic
  WarszawaBiz.pl, to Biznesowy Portal Informacyjny. Za pomocą naszego serwisu szybko i skutecznie wypromujesz swoją firmę, usługi, produkty lub opublikujesz komunikaty PR. Zacznij promować swój biznes już dziś. Więcej informacji na BizPress.pl