Od klocków lego do programowania skomplikowanych maszyn

0
1256

Od klocków lego do programowania skomplikowanych maszyn
Od klocków lego do programowania skomplikowanych maszyn

Wybierając zajęcia pozalekcyjne dla naszego dziecka, warto przede wszystkim zwrócić uwagę na jego zainteresowania oraz to, w którą stronę je rozwijać. Jednak, aby w pełni wyczerpać wachlarz możliwości dobrym pomysłem, może być zaoferowanie mu aktywności z różnych dziedzin. Bardzo ciekawym pomysłem, któremu chcielibyśmy poświęcić ten krótki artykuł, są kursy programowania robotów, a w szczególności robotyka Lego, czyli innowacyjna technika wdrażania najmłodszych w świat automatyki i nowych technologii.

Kiedy zapisać dziecko na kursy robotyki?

Zajęcia z robotyki Lego przeznaczone są dla dzieci w różnym wieku. Optymalny próg przystąpienia to wiek 8 lat, gdyż wg specjalistów to właśnie wtedy zdolności dziecka wchodzą na odpowiedni poziom, aby zacząć przyswajać wiedzę na poziomie oferowanym przez większość kursów robotyki Lego. Najczęściej tego typu zajęcia prowadzone są w różnych grupach wiekowych. Mogą być to przedziały np. 8-10 i 10-15 lat. Takie grupy różnią się poziomem zaawansowania, jak również poruszaną tematyką. Podczas trwania kursu robotyki lego, aspirującym inżynierom przedstawiane są tajniki prędkości, algorytmów sterowania czy trajektorii. Dodatkowo można dowiedzieć się, jak zbudowana jest przekładania, czy silnik spalinowy. Mimo tego, kursy stawiają na praktykę oraz zastosowanie zaawansowanych klocków Lego Mindstorms w celu zautomatyzowania części i stworzenia prowizorycznych robotów.

Jaką tematykę porusza się na zajęciach?

Robotyka Lego to w głównej mierze tworzenie tzw. linefollowerów czy prowizorycznych robotów przemysłowych. Aby zajęcia były jak najbardziej urozmaicone najmłodsi mają szansę wystawić zbudowane przez siebie maszyny do zawodów robotów sumo, czy wyścigów maszyn z przekładniami. Na kursach robotyki Lego tworzy się także pozytywki, robo psy, sortownice kolorowych piłek, roboty ze skrętnymi kołami, czy maszyny, które są w stanie samodzielnie ułożyć domino. Jak widać, spektrum jest bardzo duże, dlatego z pewnością uczestnicy nie będą narzekać na nudę. Na różnych poziomach (junior, senior, master) można nauczyć się między innymi programowania w języku C, podstaw konstruowania robotów, czy tworzenia konstrukcji nieco bardziej zaawansowanych.

Warto zwrócić uwagę na to, że robotyka Lego to zajęcia pozalekcyjne, które łączą w sobie elementy zabawy popularnymi klockami Lego z wiedzą z zakresu automatyki i robotyki. Takie zastosowanie metod edukacyjnych z pewnością pozwoli odkryć i zakrzewić u najmłodszych pasję do tego typu nowych technologii, która zaprocentuje w przyszłości. Obecnie dziedzina związana z programowaniem dla branż informatycznych, to niezwykle rentowna branża, która już niebawem będzie potrzebowała wielu specjalistów.