Ile kosztuje holowanie pojazdu i co zrobić by kosztowało jak najmniej?

0
1256

Ile kosztuje holowanie pojazdu
Ile kosztuje holowanie pojazdu

W życiu każdego kierowcy wystąpi pewnie kiedyś sytuacja, że jego pojazd ulegnie awarii i będzie musiał być holowany. Jaki jest koszt holowania samochodu w Polsce? Odpowiedź znajdziecie poniżej.

Warto korzystać z polisy assistance

Coraz popularniejsze ostatnio stają się w Polsce ubezpieczenia typu assistance. Ich celem jest zapewnienie pomocy w nagłych sytuacjach np. właśnie podczas awarii samochodu. Mimo to – tak naprawdę niewielu kierowców korzysta z nich w sytuacji, gdy samochód nagle odmówi mu posłuszeństwa. Wynika to zapewne z niewielkiej świadomości ubezpieczonych na temat tego, co zapewnia im ich polisa. Nie wszystkie polisy assistance zapewniają kierowcy pomocy w razie awarii samochodu (niektóre ofiarują tylko darmowe holowanie w razie wypadku czy stłuczki), warto jednak być świadomym tego, na co możemy liczyć, gdyż w trudnej sytuacji może to sprawić, że zaoszczędzimy sporo pieniędzy. Niektóre polisy działają zresztą także zagranicą, kiedy nasza sytuacja jest jeszcze bardziej skomplikowana niż wtedy, gdy wypadek zdarzy się w Polsce.

Gdy nie posiadamy assistance

Oczywiście – może zdarzyć się też tak, że nie posiadamy wspominanej polisy (chociaż wiele osób posiada ją, nie zdając sobie nawet tego sprawy, albo nie mają świadomości do czego ona służy). W takiej sytuacji, jedynym wyjściem jest samemu zorganizować sobie transport dla uszkodzonego samochodu. Wyjściem awaryjnym może być poproszenie bliskiego znajomego o pomoc. Może być to dobre rozwiązanie, kiedy znajdujemy się stosunkowo blisko od domu i holowanie naszego pojazdu z miejsca, w którym utknęliśmy, nie jest zbyt dużym problemem. Nie zawsze jednak możemy liczyć na taką pomoc. Poza tym nie każdy popsuty samochód nadaje się do holowania – w niektórych wypadkach jest to zabronione. Wtedy na miejsce musi przyjechać pomoc drogowa. Lepiej też, aby holowaniem zepsutego samochodu zajmował się doświadczony kierowca, w innym przypadku może bowiem przynieść to nawet więcej szkody niż pożytku. Nie wszystkim znajomym można tez niestety ufać – znane są przypadki, kiedy jeden znajomy pomógł drugiemu w holowaniu jego popsutego samochodu, a następnie zażyczył sobie za to sporej zapłaty, chociaż właściciel popsutego pojazdu myślał, że jest to po prostu przyjacielska przysługa. Oczywiście – lepiej nie być nieufnym wobec starych przyjaciół, warto jednak mieć świadomość, że takie sytuacje mogą mieć miejsce, tym bardziej, że awaria samochodu sama w sobie jest na tyle skomplikowaną sytuacją, że nie ma sensu jeszcze bardziej jej komplikować bez potrzeby.

Jak znaleźć firmę, która odholuje nasz samochód?

PZU prowadzi infolinię, w której udziela informacji, gdzie możemy zgłosić się po pomoc. Możemy też poszukać namiarów odpowiedniej firmy w internecie. Warto (na tyle, na ile możemy) działać spokojnie i bez stresu. Jeśli będzie nam za bardzo zależy na czasie i na jego oszczędzeniu, może skończyć się to tym, że za zamówioną usługę sporo przepłacimy, a taka sytuacja nie jest dla nikogo wymarzonym scenariuszem. Warto też poczytać internetowe opinie na temat firm, które oferują tego typu usługi – dzięki temu możemy uniknąć kontaktu z ludźmi pozbawionymi odpowiedniej dozy profesjonalizmu, bardzo potrzebnej w tym zawodzie.

Ceny holowania

Ceny holowania są zróżnicowane. Zależą od masy pojazdu, miejsca zdarzania czy odległością na jaką trzeba dany pojazd od holować. Za holowanie samochodu osobowego płacimy od 1 zł do 1,7 zł za kilometr. Holowanie busa czy vana to koszt rzędu 1,5/2 zł za kilometr. Holowanie na terenie miasta to koszt od 100 do 320 złotych. Warto znać te ceny, aby nagła sytuacja na drodze nie była dla nas przykrą niespodzianką, a także po to, aby nieopatrznie nie skorzystać z usług firmy, która zaproponuje za swoje działania zbyt wygórowaną opłatę.

Rady na przyszłość

Warto więc być mądrym przed szkodą i zabezpieczyć się na wypadek holowania, zanim jeszcze zajdzie jego konieczność. Warto zastanowić się nad ubezpieczeniem assistance, które na rynku występuje zarówno jako dodatek do AC i OC, jak i jako oddzielna polisa. Występuje zresztą w różnych wariantach – zarówno takich, które zapewniają nam pomoc tylko na terenie Polski, jak i takich, które działają też zagranicą. Warto, jeszcze przed podpisaniem umowy, zapoznać się ze wszystkimi tego typu szczegółami, aby później nie być niemiło zaskoczonym.

Przed wezwaniem pomocy drogowej skontaktuj się z ubezpieczycielem

To również rada, którą warto zapamiętać na przyszłość. Większość towarzystw ubezpieczeniowych wymaga, aby w przypadku opisywanych powyżej sytuacji, niezwłocznie je powiadomić. Wyjątki są dwa: kiedy kontakt jest niemożliwy z przyczyn niezależnych od posiadacza samochodu, albo wtedy gdy coś zdarzyło się na autostradzie i właściciel samochodu musi czekać na odpowiednie służby drogowe. W innym przypadku: należy niezwłocznie zadzwonić na infolinię, a wtedy przedstawiciel ubezpieczyciela udzieli informacji, jak należy dalej postępować.

Podsumowanie

Wypadek lub awaria samochodu są sytuacjami bardzo trudnymi dla każdego kierowcy. Jak należy wtedy postąpić? Cóż, przede wszystkim zachować zdrowy rozsądku. Podstawowa rada to oczywiście szybki kontakt z ubezpieczycielem. Jeśli nie masz innego wyjścia i musisz skontaktować się z miejscową firmą, która świadczy usługi dla kierowców w nagłych sytuacjach, miej się na baczności. Za usługę tego typu ławo przepłacić, a jako właściciel samochodu (z punktu widzenia ubezpieczyciela) masz obowiązek minimalizacji kosztów. Dobra znajomość tematu i kruczków prawnych, opanowanie oraz posiadanie odpowiednich polis ubezpieczeniowych, mogą jednak pomóc w trudnej sytuacji. Życie kierowcy nie jest łatwe, ale im większa jest nasza wiedza i doświadczenie, tym lepiej będziemy sobie radzić z nieprzewidzianymi sytuacjami. Najlepsza rada dla każdego kierowcy to po prostu być gotowym na wszystko i starać się nie być specjalnie zdziwionym, jeśli los przygotuje nam niespodziankę w postaci awarii samochodu. Sprawne postępowanie w takim przypadku zaoszczędzi nam sporo czasu i pieniędzy.

Artykuł przygotowali Drogowi Pomocnicy – http://drogowipomocnicy.pl/ – tania pomoc drogowa z Warszawy